Valstybinė lietuvių kalbos komisija pakvietė 2017 m. vasario 16 d. – kovo 11 d. rengti Lietuvių kalbos dienas. Mokyklos skaitykloje taip pat vyko daug renginių, skirtų Tarptautinei gimtosios kalbos dienai paminėti.

Skaitykloje lankėsi 2-okai, 3-okai, 4-okai, 5-okai  ir 6-okai. Kalbėjomės apie kalbų atsiradimą, seniausias, labiausiai pasaulyje paplitusias ir jau mirusias bei mirštančias kalbas, žmones mokančius daug kalbų (poliglotus ir hiperpoliglotus), bet daugiausia dėmesio skyrėme savo gimtajai lietuvių kalbai. Bandėme atspėti, kokį žodį mūsų senoliai ištarė pirmiausia, prisiminėme pirmuosius rašytinius šaltinius: knygas, gramatikas, žodynus. Susipažinome su „Didžiuoju lietuvių kalbos žodynu“, kuriame telpa visi lietuviški (0,5 mln.) žodžiai. Sužinojome, kad žodžius, kuriuos turėtume vartoti šiandien, rastume „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ (50 tūkst. žodžių). Aiškinomės, kiek gi metų turi mūsų gražioji lietuvių kalba ir ar visada ji tokia buvo, kodėl verta jos mokytis, kodėl ji tokia sunki, ar turi artimų giminaičių. Diskutavome, ką turėtume daryti, kad pasaulyje neišnyktų lietuvių kalba.

Pasikalbėję nutarėme, kad lietuvių kalba – geriausia proto mankšta. Atlikome įvairias literatūrines ir gramatines užduotis, ieškojome „kalbos pipirų“, kurie apkartina mūsų kasdieninę kalbą: taisėme dažniausiai daromas kalbos klaidas, aiškinomės žodžių iš mokinių žargono reikšmes.

Na ir maloniausias darbas – gražiausio lietuviško žodžio rinkimas. Nugalėjo AČIŪ. Nedaug nuo jo atsiliko MAMA, MEILĖ, MYLIU, LIETUVA, TĖVYNĖ. Džiugu, kad buvo paminėti ATSIPRAŠAU, ATLEISK, PRAŠAU, DRAUGYSTĖ.

Ateityje dar vyks susitikimai, kuriuose kalbėsimės apie tai, ko nespėjome sužinoti. Lietuvos Seimas 2017-uosius paskelbė Lietuvių kalbos kultūros metais.

                                                                                              Bibliotekos vedėja  Zita Januškevičienė

 

 

© 2016. Visos teisės saugomos